Poradnik dla kupującego ogrodzenie panelowe
Decydując się na zakup ogrodzenia należy się przede wszystkim zastanowić, jak długo ma ono nam służyć. Odpowiedź na to pytanie powinna nas ukierunkować na wybór odpowiednich materiałów których użyjemy do wykonania naszego ogrodzenia.
Najczęściej wybieranym rodzajem ogrodzenia działek budowlanych jest to wykonane z paneli systemowych i to na nich się skupimy.
Panel ogrodzeniowy
Najczęściej montowany przez naszą firmę panel to 1,23 x2,5m oczko 50x200 drut fi 4 lub fi 5.
Można go wykonać w różnych technologiach
|
Panel z drutu cynkowanego (cynkowany przed zgrzewaniem) |
Panel cynkowany galwanicznie |
Panel cynkowany ogniowo |
Grubość warstwy cynku (w mikrometrach) |
15-20 |
3-25 |
70-110 |
Trwałość w latach |
Nie montuje się w wersji cynkowanej ze względu na przepalony cynk na łączeniach drutu |
W zależności od środowiska 1-10lat
|
W zależności od środowiska 10-50lat |
|
Jest to standard w obecnych czasach gdzie mówi się klientowi, że panel jest cynkowany nie wchodząc w szczegóły „jak cynkowany” |
Panel zalecany pod malowanie proszkowe |
Panel o najlepszych właściwościach antykorozyjnych, można montować bez malowania proszkowego |
Oczywiście panele mogą się różnić grubością drutu użytego do ich wykonania. Producenci zaokrąglają średnice najczęściej do pełnych wymiarów czyli 4 lub 5mm, rzadko informując w jakich tolerancjach zostały wykonane. Można się spotkać z tolerancją +/- 0,3mm ( zawsze na minus ) i wtedy zamiast panela 4mm kupujemy 3,7mm nie wiedząc ,że jest lżejszy o ok. 15%.
Następnym sposobem na zmniejszenie średnicy drutu jest naniesienie powłoki PCV, wtedy panel sprzedawany jako 4mm faktycznie jest wykonany z drutu ok 3,5mm.
Sposobem na cięcie kosztów jest także ilość drutów pionowych. Powinno ich być w panelu 50-51szt, a nieraz można się spotkać z opisem „rozstaw oczek 50x200 przy ilości drutów zaledwie 45. Jest to spowodowane tym, że mierzona jest przestrzeń między drutami a nie po ich osiach.
Słupki
Najczęściej do montażu paneli stosuje się słupek 60x40. Zacznijmy od tego jakie grubości są dostępne na rynku. Gdy pojawiały się ogrodzenia panelowe, słupki miały ściankę grubości ok. 2mm. Z biegiem czasu i w miarę wzrostu cen stali, słupki stawały się coraz „chudsze”, mając po kolei 1,5-1,7mm aż do czasów obecnych, gdzie standardem nazywamy słupek o ściance 1,25mm a wprowadzany jest już słupek ze ścianką zaledwie 1mm.
Prawie nikt nie pyta, jaka jest grubość cynku na słupkach, a to tak naprawdę jest najważniejszy element ogrodzenia. Grubość cynku waha się w granicach 7-100mikrometrów i tak jak w przypadku paneli, ma bezpośredni wpływ na trwałość ogrodzenia.
Słupki o najgrubszej warstwie cynku to te, które zostały ocynkowane ogniowo, są one jednak najdroższe ze względu na obecne ceny stali oraz sam koszt cynkowania.
Najczęściej używane są słupki, które są produkowane z blachy już ocynkowanej, co pozwala obniżyć cenę słupka o 40% względem słupka cynkowanego ogniowo.
Wspomniane wyżej blachy mają warstwę cynku o parametrach od Z100 do Z600 ( słupki produkuje się najczęściej do parametru Z275 co odpowiada grubości 20 mikronów.). Są to słupki które powinny być pokryte farbą proszkową.
Obejmy
Z pozoru prosty element, na którym można sporo „zaoszczędzić”.
Powinny być bezwzględnie ocynkowane, możliwie jak najgrubszą warstwą cynku, ze względu na zalegającą zwłaszcza na górnej krawędzi wodę opadową. Często można spotkać obejmy wykonane w taki sposób, że są one wycinane z blachy już ocynkowanej i pokryte farbą proszkową. Teoretycznie wszystko jest w porządku, obejmy są cynkowane więc nie powinny rdzewieć, praktyka jednak pokazuje, że już po roku może pojawić się korozja, która ma swój początek u góry obejmy. Wszystkiemu jest winna niedostateczna ochrona krawędzi obejmy, która faktycznie nie ma powłoki cynkowej.
Element na który również warto zwrócić uwagę to śruby mocujące. Powinny one być wykonane ze stali nierdzewnej lub cynkowanej ogniowo. Najczęściej jednak występują cynkowane galwanicznie o takiej grubości cynku, który zabezpieczy ją w skrajnych przypadkach zaledwie na miesiąc.